NIKE Palmetto Cup

"The Southeast's Premier Boys High School Soccer Tournament "


Tournament History (1993-2015
)

Last Updated - 03/27/2016

Champions & Runner-Up | Composite Records | Yearly Results | All-Tournament Teams

Since the inception of the Palmetto Cup in 1993, the tournament has evolved from a four-team, four-match event into the premier in-season high school boys tournament in the Southeast. The 2016 edition of the Palmetto Cup will feature 14 teams. The dates for the 2014 tournament are March 30-April 2 (Wednesday-Saturday). Easter Sunday is March 27.

Having attracted teams from Alabama, Alaska, Oklahoma, Tennessee, Virginia, Wyoming, and Puerto Rico, the Palmetto Cup is recognized as one of the top prep boys soccer tournaments in the nation and was named "The Southeast's Premier Boys High School Soccer Tournament" by StudentSports.com. The tourney is utilized as an annual barometer for the TopDrawerSoccer.com FAB 50 and NSCAA ranking committees.

The tournament has undergone numerous changes in its history as the event started as: the Brookland-Cayce Classic in 1993; and then was titled the Spring Break Shootout from 1994-97; before changing to the Palmetto State Spring Break Shootout; while the 2002 event ushered in a change to the Palmetto Cup to reflect the diversity of teams competing. In 2012, the tourney officially became recognized as the NIKE Palmetto Cup due to our outstanding sponsorship from the flagship athletic apparel company.

Annually, the NIKE Palmetto Cup attracts outstanding crowds, collegiate coaches from NCAA Division I and II, NAIA, and JUCO programs, and more importantly serves as a great testimony to high school soccer. Known for its competitive and wide-open "Cup" matches, the atmosphere of this four-day event is unparalleled in South Carolina prep soccer.

You can follow the tournament and information on Twitter @NikePalmettoCup

Committed teams for 2016 include:

School (Class) 2015 Massey Rating

  1. Bishop England (2A) #19

  2. Blythewood (4A) #14

  3. Brookland-Cayce (3A) #18

  4. Cardinal Newman (SCISA) #5

  5. Christ Church (1A) #35

  6. Clover (4A) #10

  7. Fort Mill (4A) #26

  8. Immaculate Conception Academy (Puerto Rico)

  9. Lexington (4A) #55

  10. Rock Hill (4A) #58

  11. South Aiken (4A) #12

  12. Spring Valley (4A) #41

  13. Wando (4A) #1

  14. Westside (4A) #69
     

Statistics (through 2013):

NIKE Palmetto Cup Champions & Finalists

Year Champion Runner-Up
2015 Cardinal Newman Brookland-Cayce
2014 Wando Farragut (TN)
2013 Wando Brookland-Cayce
2012 Wando Irmo
2011 Lexington Cardinal Newman
2010 Bishop England Wando
2009 Eastside Knox West (TN)
2008 Spring Valley Bishop England
2007 Riverside Christian Brothers (TN)
2006 Northwestern Farragut (TN)
2005 Norman North (OK) Bishop England
2004 Norman North (OK) Riverside
2003 Spring Valley Porter-Gaud
2002 Bishop England Ridge View
2001 Ridge View Myrtle Beach
2000 Norman North (OK) Hillcrest
1999 Ridge View Brookland-Cayce
1998 Socastee Dutch Fork
1997 Brookland-Cayce Summerville
1996 West Florence Brookland-Cayce
1995 Chapin Northwestern
1994 Richland Northeast Dutch Fork
1993 Brookland-Cayce Dutch Fork

Return to Top

Composite Records by Winning Percentage (1993-2015)
Highlighted Teams Indicate 2016 Participants

.800 - .899

Team Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Knox West-TN 4-1 .800 5 09 2 0
Farragut-TN 22-5-2 .821 28 06-07-08-09-10-13-14 2-3-5-3-3-8-2 0

.700 - .799

Team Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Ridge View 20-6-2 .750 28 99-00-01-02-03-04-05 1-5-1-2-5-6-8 2 (99-01)
Bob Jones-AL 3-1 .750 4 09 6 0
Wando 34-11-2 .745 47 00-05-06-07-08-09-10-11-12-13-14-16 7-5-9-5-3-7-2-7-1-1-1 3 (12-13-14)
Norman North-OK 29-11-2 .714 42 00-02-04-05-07-08-09-10-11-12 1-5-1-1-14-7-9-7-5-3 3 (00-04-05)
Christian Brothers-TN 3-1-1 .700 5 07 2 0

.600 - .699

Team Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Irmo 8-3-2 .692 13 12-14-15 2-3-5 0
Bishop England 19-8-6 .667 33 98-01-02-05-08-10-11-13-16 6-5-1-2-2-1-7-4 2 (02-10)
Ben Lippen 2-1 .667 3 96 4 0
Dobyns-Bennett-TN 3-1-3 .643 7 08-13 8-6 0
Dorman 12-7-1 .625 20 02-03-04-07-15 3-4-15-6-3 0
First Colonial-VA 2-1-1 .625 4 15 4 0
Hilton Head Island 10-6-1 .618 17 03-04-05-06 8-3-9-3 0

.500 - .599

Team

Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Spring Valley 19-12-5 .597 36 97-98-03-04-05-06-07-08-09-16 5-7-1-4-10-7-10-1-12 2 (03-08)
Fort Mill 17-11-4 .594 32 05-06-07-10-11-12-13-14-16 7-5-9-4-8-5-?-3 0
Riverside 12-8-2 .591 22 04-06-07-09-11 2-13-1-10-6 1 (07)
Brookland-Cayce 43-28-15 .587 86 93-94-95-96-97-98-99-00-01-02-03-04-05-06-07-08-09-10-11-12-13-14-15-16 1-3-3-2-1-3-2-8-3-7-7-8-3-4-15-13-11-8-3-6-2-4-2 2 (93-97)
Atlee-VA 4-3-1 .563 8 02-03 4-6 0
Hillcrest 4-3-1 .563 8 00-01 2-4 0
Northwestern 14-12 .539 26 94-95-96-06-07-10-12 5-2-6-1-7-5-10 1 (06)
Dutch Fork 20-17-8 .533 45 93-94-95-96-97-98-99-00-01-02-05-07-08 2-2-5-5-3-2-6-9-8-8-6-4-9 0
Lexington 24-21-9 .528 54 97-03-04-05-06-07-08-09-11-12-13-14-15-16 5-12-9-11-6-11-11-5-1-9-9-?-6 1 (11)
Summerville 19-17-5 .524 41 96-97-98-99-00-01-02-03-04-05-06 3-2-4-3-4-7-6-13-5-4-15 0
Cardinal Newman 15-14 .517 29 00-08-10-11-12-13-15-16 11-6-9-2-7-7-1 1 (15)
Myrtle Beach 7-7 .500 14 99-00-01-13 12-6-2-5 0
Mauldin 2-2-1 .500 5 93-94 4-5 0
Byrnes 2-2 .500 4 15 8 0
Greenwood 2-2 .500 4 04 10 0
Immaculate Conception Academy-PR 2-2 .500 4 15 7 0
Science Hill-TN 2-2 .500 4 99 4 0
Wade Hampton (G) 2-2 .500 4 14 ? -
Seneca 1-1-1 .500 3 13 11 0

.400 - .499

Team

Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Socastee 8-9-1 .472 18 98-99-01-03-06 1-11-6-14-10 1 (98)
Chapin 6-7-2 .467 15 94-95-96-09-10 7-1-7-4-11 1 (95)
Christ Church 11-13-4 .464 28 01-02-03-04-09-10-12-16 11-11-3-13-14-6-3 0
Dreher 4-5-3 .458 12 04-05-14 7-?-14 0
Eastside 6-8-2 .438 16 03-08-09-11 15-4-1-11 1 (09)
Kempsville-VA 3-4-1 .438 8 00-08 3-16 0
South Florence 3-4-1 .438 8 93-94-95 3-6-5 0
Clover 5-7-3 .433 15 03-11-13-15-16 10-4-13-9 0

.300 - .399

Team

Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
West Florence 9-14-1 .396 24 96-97-98-03-04-05-15 1-6-5-9-12-12-12 1 (96)
D.W. Daniel 4-7-1 .375 12 05-06-07 13-8-12 0
Southside Christian 3-5 .375 8 01-09 10-8 0
Kelly Walsh-WY 3-5 .375 8 06-07 12-8 0
Richland Northeast 3-5 .375 8 94-95-97 1-7-8 1 (94)
North Myrtle Beach 3-6-3 .375 12 08-09-11 7-13-10 0
James Island Charter 2-4-2 .375 8 02-06 9-11 0
Greenville 1-2-1 .375 4 11 7 -
T.L. Hanna 4-8 .333 12 99-02-08 5-12-12 0
Clinton 1-2 .333 3 13 12 0

.200 - .299

Team

Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Porter-Gaud 7-17 .292 24 99-00-01-02-03-04 9-12-12-10-2-14 0
Hartsville 2-6-1 .278 9 95-99-15 8-10-10 0
Wilson 2-6 .250 8 14-15 ?-14 0
Blythewood 1-3 .250 4 14-16 ? -
Heathwood Hall 1-3 .250 4 15 11 0
South Anchorage-AK 1-3 .250 4 06 14 0
A.C. Flora 2-8-1 .227 11 99-00-05 8-10-15 0
Gaffney 2-8-1 .227 11 13-14-15 10-?-13 0
Sumter 2-8 .200 7 97-01-09 7-9-16 0
Batesburg-Leesville 1-4 .200 5 95-96 6-8 0

.100 - .199

Team Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Pinewood Prep 3-16-1 .175 20 03-04-07-10-11 11-11-13-12-12 0
Emerald 0-3-1 .125 4 08 14 0

.000 - .099

Team Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
Walhalla 0-10-1 .046 11 09-10-13 15-10-14 0
Airport 0-11-1 .042 12 06-07-08 16-16-15 0
Rock Hill 0-2 .000 2 94 8 0
South Pointe 0-3 .000 3 13 16 0
Southside 0-3 .000 3 98 8 0
Westwood 0-3 .000 3 13 15 0
Chester 0-4 .000 4 14 12 -
Ocean Lakes-VA 0-4 .000 4 05 16 0
Pendleton 0-4 .000 4 04 16 0
R.B. Stall 0-4 .000 4 03 16 0
Calhoun County 0-4 .000 4 15 15 0
Palmetto Homeschool United 0-4 .000 4 15 16 0

First Appearance

Team Record Pct. Matches Year(s) Finish(es) Title(s)
South Aiken 0-0 .000 0 16 - -
Westside 0-0 .000 0 16 - -

Return to Top

YEARLY RESULTS
1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

1993 (April 5-6) @ Lexington Two District Stadium

Finish Team Record
Champion Brookland-Cayce 2-0
Runner-Up Dutch Fork 0-0-2
3rd Place South Florence 0-1-1
4th Place Mauldin 0-1-1
Team Score Team
Dutch Fork 1-1 Mauldin
Brookland-Cayce 1-0 South Florence
Dutch Fork 2-2 South Florence
Brookland-Cayce 3-1 Mauldin
4 Matches - 11 Goals (2.75 Average) - 2 Draws - 1 One-Goal Match - 1 Shutout

Return to Top

1994 (April 4-5) @ The Cage

Finish Team Record
Champion Richland Northeast 3-0
Runner-Up Dutch Fork 2-1
3rd Place Brookland-Cayce 2-1
4th Place Northwestern 1-2
Consolation Champion Mauldin 2-1
6th Place South Florence 1-2
7th Place Chapin 0-2
8th Place Rock Hill 0-2
Winner Score Loser
Richland Northeast 1-0 (PK) Mauldin
Northwestern 3-2 Chapin
Dutch Fork 2-1 South Florence
Brookland-Cayce 5-0 Rock Hill
Mauldin 2-1 Chapin
South Florence 2-1 (PK) Rock Hill
Richland Northeast 6-0 Northwestern
Dutch Fork 1-0 (PK) Brookland-Cayce
Mauldin 3-0 South Florence
Brookland-Cayce 4-1 Northwestern
Richland Northeast 4-0 Dutch Fork
11 Matches - 39 Goals (3.55 Average) - 6 One-Goal Matches - 3 PK - 6 Shutouts

Return to Top

1995 (April 10-11) @ The Cage
Finish Team Record
Champion Chapin 3-0
Runner-Up Northwestern 2-1
3rd Place Brookland-Cayce 2-1
4th Place Dutch Fork 1-2
Consolation Champion South Florence 2-1
6th Place Batesburg-Leesville 1-2
7th Place Richland Northeast 0-2
8th Place Hartsville 0-2
Winner Score Loser
Northwestern 2-1 Richland Northeast
Dutch Fork 3-1 South Florence
Chapin 3-0 Hartsville
Brookland-Cayce 3-1 Batesburg-Leesville
South Florence 2-1 Richland Northeast
Batesburg-Leesville 5-4 (PK) Hartsville
Chapin 4-1 Brookland-Cayce
Northwestern 2-1 Dutch Fork
South Florence 7-2 Batesburg-Leesville
Brookland-Cayce 4-2 Dutch Fork
Chapin 2-1 Northwestern
11 Matches - 52 Goals (4.73 Average) - 5 One-Goal Matches - 1 PK - 1 Shutout

Return to Top

1996 (April 11-12) @ The Cage
Finish Team Record
Champion West Florence 3-0
Runner-Up Brookland-Cayce 2-1
3rd Place Summerville 2-1
4th Place Dutch Fork 1-2
Consolation Champion Ben Lippen 2-1
6th Place Northwestern 1-2
7th Place Chapin 0-2
8th Place Batesburg-Leesville 0-2
Winner Score Loser
West Florence 2-1 Northwestern
Summerville 1-0 Chapin
Dutch Fork 3-0 Ben Lippen
Brookland-Cayce 5-1 Batesburg-Leesville
Northwestern 4-0 Chapin
Ben Lippen 6-0 Batesburg-Leesville
West Florence 3-1 Summerville
Brookland-Cayce 1-0 Dutch Fork
Ben Lippen 2-1 (PK) Northwestern
Summerville 2-1 Dutch Fork
West Florence 6-4 (OT) Brookland-Cayce
11 Matches - 44 Goals (4.00 Average) - 5 One-Goal Matches - 1 PK - 1 OT - 5 Shutouts

Return to Top

1997 (April 2-4) @ The Cage

Finish Team Points Record
Champion Brookland-Cayce 25 2-0-1
Runner-Up Summerville 24 2-0-1
3rd Place Dutch Fork 20 2-1
4th Place Spring Valley 16 1-1-1
5th Place Lexington 14 1-1-1
6th Place West Florence 10 1-2
7th Place Sumter 8 1-2
8th Place Richland Northeast 0 0-3
Team Score Team
Summerville 2-2 Spring Valley
Dutch Fork 6-0 Lexington
Brookland-Cayce 3-0 Sumter
Summerville 5-0 Sumter
Dutch Fork 1-0 West Florence
Lexington 5-2 Spring Valley
Brookland-Cayce 3-0 Richland Northeast
Sumter 1-0 Richland Northeast
Summerville 3-2 Dutch Fork
Spring Valley 2-0 West Florence
Brookland-Cayce 2-2 Lexington
11 Matches - 41 Goals (3.73 Average) - 2 Draws - 3 One-Goal Matches - 7 Shutouts

Return to Top

1998 (April 8-9, 11) @ The Cage
Finish Team Points Record
Champion Socastee 29 3-0
Runner-Up Dutch Fork 23 2-0-1
3rd Place Brookland-Cayce 19 2-1
4th Place Summerville 12 1-1-1
5th Place West Florence 9 1-1
6th Place Bishop England 8 1-1
7th Place Spring Valley 6 0-3
8th Place Southside 1 0-3
Team Score Team
Summerville 2-1 Spring Valley
Dutch Fork 2-0 West Florence
Brookland-Cayce 5-0 Southside
Socastee 4-0 Bishop England
West Florence 3-2 Spring Valley
Socastee 3-0 Summerville
Dutch Fork 10-0 Southside
Bishop England 1-0 Brookland-Cayce
Dutch Fork 1-1 Summerville
Socastee 9-1 Southside
Brookland-Cayce 4-3 Spring Valley
11 Matches - 52 Goals (4.73 Average) - 1 Draw - 4 One-Goal Matches - 6 Shutouts

Return to Top

1999 (April 8-10) @ The Cage & Lexington Two District Stadium

Finish Team Record
Champion Ridge View 4-0
Runner-Up Brookland-Cayce 3-1
3rd Place Summerville 3-1
4th Place Science Hill-TN 2-2
5th Place T.L. Hanna 3-1
6th Place Dutch Fork 2-2
7th Place Lexington 1-2
8th Place A.C. Flora 1-2
9th Place Porter-Gaud 1-2
10th Place Hartsville 1-2
11th Place Socastee 0-3
12th Place Myrtle Beach 0-3
Winner Score Loser
Summerville 2-1 (PK) Dutch Fork
Brookland-Cayce 5-2 Lexington
Ridge View 3-2 Socastee
Science Hill-TN 5-2 T.L. Hanna
Dutch Fork 4-0 Myrtle Beach
Science Hill-TN 4-2 Hartsville
Lexington 1-0 Porter-Gaud
A.C. Flora 1-0 Socastee
Summerville 7-0 Myrtle Beach
T.L. Hanna 4-3 Hartsville
Brookland-Cayce 5-2 Porter-Gaud
Ridge View 5-0 A.C. Flora
Hartsville 4-3 (PK) Socastee
Porter-Gaud 3-0 Myrtle Beach
T.L. Hanna 2-1 (PK) A.C. Flora
Dutch Fork 2-1 Lexington
Ridge View 1-0 Science Hill-TN
Brookland-Cayce 3-2 Summerville
T.L. Hanna 2-1 Dutch Fork
Summerville 5-3 Science Hill-TN
Ridge View 4-0 Brookland-Cayce
21 Matches - 97 Goals (4.62 Average) - 11 One-Goal Matches - 3 PK - 7 Shutouts

Return to Top

2000 (April 13-15) @ The Cage & Lexington Two District Stadium

Finish Team Record
Champion Norman North-OK 4-0
Runner-Up Hillcrest 3-1
3rd Place Kempsville-VA 3-0-1
4th Place Summerville 2-2
5th Place Ridge View 3-1
6th Place Myrtle Beach 2-2
7th Place Wando 2-1-1
8th Place Brookland-Cayce 1-2-1
9th Place Dutch Fork 2-2
10th Place Cardinal Newman 0-4
11th Place A.C. Flora 1-3
12th Place Porter-Gaud 0-4
Team Score Team
Norman North-OK 5-0 Dutch Fork
Ridge View 3-1 A.C. Flora
Kempsville-VA- 2-0 Wando
Hillcrest 4-0 Cardinal Newman
Myrtle Beach 2-0 Brookland-Cayce
Summerville 9-0 Porter-Gaud
Norman North-OK 4-0 Myrtle Beach
Hillcrest 0-0 Kempsville-VA
Summerville 4-1 Dutch Fork
Brookland-Cayce 5-0 Porter-Gaud
Wando 4-2 A.C. Flora
Ridge View 8-0 Cardinal Newman
Wando 4-2 Cardinal Newman
Myrtle Beach 9-0 Porter-Gaud
Kempsville-VA 7-1 A.C. Flora
Dutch Fork 3-2 Brookland-Cayce
Hillcrest 3-1 Ridge View
Norman North-OK 2-1 Summerville
A.C. Flora 5-4 Porter-Gaud
Dutch Fork 3-2 Cardinal Newman
Brookland-Cayce 3-3 Wando
Ridge View 4-2 Myrtle Beach
Kempsville-VA 2-1 Summerville
Norman North-OK 2-1 Hillcrest
24 Matches - 121 Goals (5.04 Average) - 2 Draws - 6 One-Goal Matches - 10 Shutouts

Return to Top

2001 (April 12-14) @ The Cage & Lexington Two District Stadium

Finish Team Record
Champion Ridge View 3-0-1
Runner-Up Myrtle Beach 3-1
3rd Place Brookland-Cayce 3-0-1
4th Place Hillcrest 2-2
5th Place Bishop England 2-1-1
6th Place Summerville 2-1-1
7th Place Dutch Fork 1-1-2
8th Place Sumter 1-3
9th Place Socastee 2-2
10th Place Southside Christian 1-3
11th Place Christ Church 1-3
12th Place Porter-Gaud 0-4
Team Score Team
Ridge View 4-0 Socastee
Hillcrest 3-2 Sumter
Myrtle Beach 8-1 Southside Christian
Bishop England 3-3 Dutch Fork
Brookland-Cayce 8-1 Christ Church
Summerville 1-0 Porter-Gaud
Dutch Fork 5-0 Christ Church
Southside Christian 1-0 Porter-Gaud
Bishop England 2-1 Socastee
Myrtle Beach 4-1 Sumter
Summerville 2-1 Hillcrest
Brookland-Cayce 1-1 Ridge View
Sumter 7-1 Southside Christian
Socastee 2-0 Christ Church
Hillcrest 3-0 Porter-Gaud
Brookland-Cayce 1-0 Dutch Fork
Myrtle Beach 4-1 Summerville
Ridge View 4-2 Bishop England
Christ Church 4-0 Porter-Gaud
Socastee 6-3 Southside Christian
Bishop England 2-1 Sumter
Dutch Fork 0-0 Summerville
Brookland-Cayce 4-3 (OT) Hillcrest
Ridge View 3-2 (PK) Myrtle Beach
24 Matches - 106 Goals (4.42 Average) - 3 Draws - 9 One-Goal Matches - 1 OT - 1 PK - 9 Shutouts

Return to Top

2002 (April 4-6) @ The Cage & Lexington Two District Stadium

Finish Team Record
Champion Bishop England 4-0
Runner-Up Ridge View 3-1
3rd Place Dorman 3-1
4th Place Atlee-VA 2-2
5th Place Norman North-OK 2-1-1
6th Place Summerville 2-2
7th Place Brookland-Cayce 1-0-3
8th Place Dutch Fork 1-3
9th Place James Island 1-2-1
10th Place Porter-Gaud 1-3
11th Place Christ Church 1-3
12th Place T.L. Hanna 0-4
Team Score Team
Bishop England 3-2 Norman North-OK
Atlee-VA 3-2 Dutch Fork
Ridge View 2-1 Summerville
Dorman 4-1 Christ Church
Brookland-Cayce 1-1 James Island
Porter-Gaud 4-0 T.L. Hanna
Bishop England 5-1 Christ Church
Ridge View 4-2 Atlee-VA
Dorman 3-2 James Island
Dutch Fork 2-1 T.L. Hanna
Summerville 3-1 Porter-Gaud
Brookland-Cayce 0-0 Norman North-OK
Atlee-VA 5-1 T.L. Hanna
Bishop England 4-1 Dorman
Summerville 2-1 Dutch Fork
Brookland-Cayce 1-1 Christ Church
Norman North-OK 3-0 James Island
Ridge View 5-0 Porter-Gaud
Christ Church 5-0 T.L. Hanna
James Island 2-1 Porter-Gaud
Brookland-Cayce 3-1 Dutch Fork
Norman North-OK 1-0 Summerville
Dorman 4-0 Atlee-VA
Bishop England 9-7 (OT) Ridge View
24 Matches - 105 Goals (4.38 Average) - 3 Draws - 8 One-Goal Matches - 1 OT - 8 Shutouts

Return to Top

2003 (April 17-19) @ The Cage & Lexington Two District Stadium

Finish Team Record
Champion Spring Valley 4-0-1, 31pts
Runner-Up Porter-Gaud 4-1, 29pts
3rd Place Christ Church 3-1, 28pts
4th Place Dorman 3-1, 27pts
5th Place Ridge View 3-1, 25pts
6th Place Atlee-VA 2-1-1, 25pts
7th Place Brookland-Cayce 2-2, 19pts
8th Place Hilton Head 2-1-1, 18pts
9th Place West Florence 1-2-1, 16pts
10th Place Clover 1-2-1, 15pts
11th Place Pinewood Prep 1-2-1, 14pts
12th Place Lexington 1-2-1, 13pts
13th Place Summerville 1-3, 13pts
14th Place Socastee 1-2-1, 11pts
15th Place Eastside 0-3-1, 10pts
16th Place Stall 0-4, 0pts
Team Score Team
Spring Valley 1-1 Atlee-VA
Ridge View 2-1 West Florence
Brookland-Cayce 1-0 Clover
Spring Valley 2-1 Hilton Head
Lexington 1-1 Socastee
Hilton Head 3-1 Pinewood Prep
Lexington 3-2 Eastside
Christ Church 2-0 Socastee
Brookland-Cayce 3-0 (F) Stall
Hilton Head 1-0 Atlee-VA
Ridge View 1-0 Summerville
Christ Church 3-0 Lexington
Socastee 2-1 Eastside
Porter-Gaud 2-0 Brookland-Cayce
Spring Valley 4-0 Pinewood Prep
Christ Church 4-2 Eastside
Porter-Gaud 5-0 Clover
Dorman 3-1 West Florence
Pinewood Prep 1-0 Atlee-VA
Clover 3-0 (F) Stall
West Florence 5-4 Summerville
Dorman 3-0 Ridge View
Dorman 1-0 Summerville
Summerville 3-0 (F) Stall
Clover 2-2 West Florence
Porter-Gaud 3-0 (F) Stall
Eastside 2-2 Pinewood Prep
Atlee-VA 3-1 Socastee
Hilton Head 1-0 Lexington
Ridge View 3-1 Brookland-Cayce
Spring Valley 1-0 (OT) Christ Church
Porter-Gaud 1-0 Dorman
Spring Valley 2-0 Porter-Gaud
29 Matches - 86 Goals (2.97 Average) - 4 Draws - 13 One-Goal Matches - 1 OT - 4 Forfeits - 15 Shutouts

Return to Top

2004 (April 7-10) @ The Cage & Eagle Stadium

Finish Team Record
Champion Norman North-OK 5-0, 46pts
Runner-Up Riverside 4-1, 35pts
3rd Place Hilton Head 3-1, 29pts
4th Place Spring Valley 3-1, 26pts
5th Place Summerville 2-1-1, 24pts
6th Place Ridge View 2-1-1, 19pts
7th Place Dreher 1-1-2, 18pts
8th Place Brookland-Cayce 1-1-2, 18pts
9th Place Lexington 2-1-1, 22pts
10th Place Greenwood 2-2, 15pts
11th Place Pinewood Prep 1-3, 14pts
12th Place West Florence 1-3, 8pts
13th Place Christ Church 1-2-1, 14pts
14th Place Porter-Gaud 1-3, 9pts
15th Place Dorman 0-3-1, 6pts
16th Place Pendleton 0-4, 4pts
Team Score Team
Spring Valley 4-1 Pendleton
Dreher 2-2 Dorman
Riverside 2-0 Lexington
Hilton Head 3-0 Christ Church
Dreher 4-0 West Florence
Spring Valley 3-1 Pinewood Prep
Riverside 4-0 Porter-Gaud
Norman North-OK 6-0 West Florence
Brookland-Cayce 2-0 Porter-Gaud
Summerville 3-0 Pendleton
Norman North-OK 9-0 Dorman
Brookland-Cayce 1-1 Lexington
Ridge View 4-1 Greenwood
Hilton Head 4-0 Greenwood
Summerville 4-2 Pinewood Prep
Norman North-OK 2-0 Dreher
Greenwood 3-2 Christ Church
West Florence 2-1 Dorman
Pinewood Prep 4-3 Pendleton
Christ Church 1-1 Ridge View
Lexington 3-0 Porter-Gaud
Hilton Head 5-1 Ridge View
Riverside 2-1 Brookland-Cayce
Spring Valley 2-1 Summerville
Norman North-OK 2-0 Hilton Head
Christ Church 2-0 Dorman
Dreher 1-1 Ridge View
Brookland-Cayce 1-1 Summerville
Riverside 1-0 (OT) Spring Valley
Norman North-OK 2-0 Riverside
30 Matches - 107 Goals (3.57 Average) - 5 Draws - 6 One-Goal Matches - 1 OT - 14 Shutouts

Return to Top

2005 (March 30 - April 2) @ The Cage & Eagle Stadium

Finish Team Record
Champion Norman North-OK 4-0-1, 42pts
Runner-Up Bishop England 3-2, 29pts
3rd Place Brookland-Cayce 2-1-1, 28pts
4th Place Summerville 2-1-1, 21pts
5th Place Wando 3-1, 26pts
6th Place Dutch Fork 2-1-1, 23pts
7th Place Fort Mill 2-0-2, 23pts
8th Place Ridge View 2-2, 19pts
9th Place Hilton Head 2-1-1, 26pts
10th Place Spring Valley 2-1-1, 22pts
11th Place Lexington 2-2, 18pts
12th Place West Florence 1-3, 10pts
13th Place Daniel 1-3, 13pts
14th Place Dreher 0-3-1, 7pts
15th Place A.C. Flora 0-3-1, 6pts
16th Place Ocean Lakes-VA 0-4, 2pts
Team Score Team
Spring Valley 2-0 Dreher
Lexington 6-1 Ridge View
Brookland-Cayce 4-4 Dutch Fork
Norman North-OK 4-3 Daniel
Ridge View 1-0 A.C. Flora
Summerville 2-0 Dreher
Wando 3-0 Daniel
Hilton Head 3-3 Norman North-OK
Wando 2-1 Hilton Head
Fort Mill 1-1 Spring Valley
Dutch Fork 2-1 Ocean Lakes-VA
Brookland-Cayce 5-0 West Florence
Bishop England 3-1 A.C. Flora
West Florence 2-1 Ocean Lakes-VA
Summerville 2-1 Spring Valley
Fort Mill 5-3 Dreher
Dutch Fork 6-1 West Florence
Lexington 2-1 A.C. Flora
Fort Mill 0-0 Summerville
Hilton Head 5-0 Daniel
Bishop England 2-0 Lexington
Norman North-OK 3-0 Wando
Ridge View 3-2 Bishop England
Brookland-Cayce 3-0 Ocean Lakes-VA
Bishop England 2-0 Summerville
Norman North-OK 5-2 Brookland-Cayce
A.C. Flora 0-0 Dreher
Daniel 3-0 Ocean Lakes-VA
Spring Valley 2-1 Lexington
Hilton Head 5-1 West Florence
Fort Mill 2-1 Ridge View
Wando 1-0 Dutch Fork
Norman North-OK 1-0 (OT) Bishop England
33 Matches - 119 Goals (3.61 Average) - 5 Draws - 12 One-Goal Matches - 1 OT - 17 Shutouts

Return to Top

2006 (April 12-15) @ The Cage & Eagle Stadium

Finish Team Record
Champion Northwestern 5-0, 47pts
Runner-Up Farragut-TN 3-1-1, 32pts
3rd Place Hilton Head 3-1, 29pts
4th Place Brookland-Cayce 2-1-1, 23pts
5th Place Fort Mill 3-1, 27pts
6th Place Lexington 2-0-2, 26pts
7th Place Spring Valley 2-2, 21pts
8th Place Daniel 2-2, 19pts
9th Place Wando 2-1-1, 22pts
10th Place Socastee 2-2, 22pts
11th Place James Island 1-2-1, 15pts
12th Place Kelly Walsh-WY 1-3, 12pts
13th Place Riverside 1-3, 11pts
14th Place South Anchorage-AK 1-3, 11pts
15th Place Summerville 0-4, 4pts
16th Place Airport 0-4, 4pts
Team Score Team
Northwestern 5-0 Summerville
Farragut-TN 3-2 Spring Valley
Kelly Walsh-WY 4-2 Airport
Brookland-Cayce 0-0 Lexington
Northwestern 5-2 Socastee
Lexington 4-0 South Anchorage-AK
Fort Mill 2-1 Kelly Walsh-WY
Brookland-Cayce 2-1 James Island
Wando 3-1 Riverside
Hilton Head 2-0 Fort Mill
Daniel 4-1 Summerville
Farragut-TN 3-1 Riverside
Hilton Head 6-1 Airport
Daniel 4-2 Socastee
Socastee 3-1 Summerville
Farragut-TN 1-1 Wando
Hilton Head 4-2 Kelly Walsh-WY
Northwestern 4-0 Daniel
Brookland-Cayce 5-2 South Anchorage-AK
James Island 2-0 South Anchorage-AK
Spring Valley 3-0 Riverside
Fort Mill 4-0 Airport
James Island 1-1 Lexington
Spring Valley 3-2 Wando
Farragut-TN 3-2 (OT) Hilton Head
Northwestern 3-2 Brookland-Cayce
South Anchorage-AK 3-2 Summerville
Socastee 3-1 James Island
Lexington 2-1 Daniel
Riverside 5-1 Airport
Wando 3-0 Kelly Walsh-WY
Fort Mill 2-0 Spring Valley
Northwestern 10-1 Farragut-TN
33 Matches - 144 Goals (4.36 Average) - 3 Draws - 8 One-Goal Matches - 1 OT - 11 Shutouts

Return to Top

2007 (April 4-7) @ The Cage & Eagle Stadium

Finish Team Record
Champion Riverside 3-0-2, 37pts
Runner-Up Christian Brothers-TN 3-1-1, 30pts
3rd Place Farragut-TN 3-1, 28pts
4th Place Dutch Fork 2-1-1, 25pts
5th Place Wando 3-1, 28pts
6th Place Dorman 3-1, 27pts
7th Place Northwestern 2-2, 22pts
8th Place Kelly Walsh-WY 2-2, 18pts
9th Place Fort Mill 2-1-1, 21pts
10th Place Spring Valley 2-2, 20pts
11th Place Lexington 1-2-1, 18pts
12th Place Daniel 1-2-1, 15pts
13th Place Pinewood Prep 1-3, 14pts
14th Place Norman North-OK 1-3, 12pts
15th Place Brookland-Cayce 0-3-1, 5pts
16th Place Airport 0-4, 3pts
Team Score Team
Dorman 5-0 Airport
Northwestern 6-2 Pinewood Prep
Dutch Fork 2-0 Wando
Farragut-TN 2-1 Spring Valley
Christian Brothers-TN 2-2 Lexington
Kelly Walsh-WY 2-1 Brookland-Cayce
Farragut-TN 3-0 Dorman
Daniel 3-2 Norman North-OK
Lexington 3-2 Pinewood Prep
Riverside 2-0 Kelly Walsh-WY
Spring Valley 4-1 Airport
Wando 5-0 Daniel
Christian Brothers-TN 2-1 Northwestern
Fort Mill 1-0 Brookland-Cayce
Dutch Fork 1-0 Norman North-OK
Fort Mill 1-1 Riverside
Christian Brothers-TN 2-1 Pinewood Prep
Wando 2-0 Norman North-OK
Dorman 2-1 Spring Valley
Farragut-TN 10-0 Airport
Northwestern 3-2 Lexington
Kelly Walsh-WY 2-1 Fort Mill
Daniel 3-3 Dutch Fork
Brookland-Cayce 1-1 Riverside
Christian Brothers-TN 1-0 (PK) Farragut-TN
Riverside 3-2 (PK) Dutch Fork
Pinewood Prep 5-2 Airport
Norman North-OK 4-0 Brookland-Cayce
Spring Valley 3-2 Lexington
Fort Mill 1-0 Daniel
Dorman 4-3 Northwestern
Wando 2-0 Kelly Walsh-WY
Riverside 2-1 Christian Brothers-TN
33 Matches - 126 Goals (3.82 Average) - 3 Draws - 17 One-Goal Matches - 2 PK - 13 Shutouts

Return to Top

2008 (March 26-29) @ The Cage & Eagle Stadium

Finish Team Record
Champion Spring Valley 5-0-0, 46pts
Runner-Up Bishop England 2-1-2, 27pts
3rd Place Wando 3-1-0, 29pts
4th Place Eastside 2-1-1, 26pts
5th Place Farragut-TN 3-0-1, 31pts
6th Place Cardinal Newman 2-2-0, 22pts
7th Place North Myrtle Beach 2-1-1, 22pts
8th Place Dobyns-Bennett-TN 1-0-3, 20pts
9th Place Dutch Fork 2-1-1, 24pts
10th Place Norman North-OK 2-2-0, 22pts
11th Place Lexington 1-3-0, 13pts
12th Place T.L. Hanna 1-3-0, 10pts
13th Place Brookland-Cayce 1-2-1, 14pts
14th Place Emerald 0-3-1, 5pts
15th Place Airport 0-3-1, 5pts
16th Place Kempsville-VA 0-4-0, 3pts
Team Score Team
Cardinal Newman 3-1 Airport
Eastside 3-2 Lexington
Farragut-TN 6-0 Emerald
Spring Valley 6-3 Norman North-OK
North Myrtle Beach 2-0 T.L. Hanna
Wando 3-0 Kempsville-VA
Dobyns-Bennett-TN 3-1 Dutch Fork
Bishop England 2-1 Brookland-Cayce
Wando 2-1 T.L. Hanna
Bishop England 0-0 Dobyns-Bennett-TN
Spring Valley 3-0 Airport
North Myrtle Beach 3-2 Kempsville-VA
Cardinal Newman 3-2 Norman North-OK
Eastside 1-1 Farragut-TN
Lexington 4-1 Emerald
Dutch Fork 3-1 Brookland-Cayce
Farragut-TN 2-1 Lexington
Eastside 3-0 Emerald
Bishop England 3-3 Dutch Fork
Norman North-OK 8-0 Airport
Wando 5-0 North Myrtle Beach
Spring Valley 4-3 Cardinal Newman
T.L. Hanna 1-0 Kempsville-VA
Brookland-Cayce 1-1 Dobyns-Bennett-TN
Spring Valley 4-3 (OT) Eastside
Bishop England 2-1 Wando
Airport 0-0 Emerald
Brookland-Cayce 2-1 Kempsville-VA
Dutch Fork 3-1 T.L. Hanna
Norman North-OK 2-1 Lexington
Farragut-TN 4-1 Cardinal Newman
Dobyns-Bennett-TN 1-1 North Myrtle Beach
Spring Valley 4-1 Bishop England
33 Matches - 127 Goals (3.85 Average) - 12 Draws - 12 One-Goal Matches - 12 Shutouts

Return to Top

2009 (April 8-11) @ The Cage, Granby Education Center, Northside Middle School

Finish Team Record
Champion Eastside 4-1-0, 36pts
Runner-Up Knox West-TN 4-1-0, 39pts
3rd Place Farragut-TN 3-1-0, 25pts
4th Place Chapin 2-1-1, 21pts
5th Place Lexington 3-1-0, 27pts
6th Place Bob Jones-AL 3-1-0, 26pts
7th Place Wando 2-2-0, 18pts
8th Place Southside Christian 2-2-0, 18pts
9th Place Norman North-OK 3-1-0, 28pts
10th Place Riverside 2-2-0, 17pts
11th Place Brookland-Cayce 1-3-0, 9pts
12th Place Spring Valley 0-2-2, 8pts
13th Place North Myrtle Beach 1-2-1, 15pts
14th Place Christ Church 1-3-0, 13pts
15th Place Walhalla 0-4-0, 5pts
16th Place Sumter 0-4-0, 1pts
Team Score Team
North Myrtle Beach 1-1 Spring Valley
Eastside 3-1 Wando
Knox West-TN 3-0 Riverside
Chapin 3-1 Southside Christian
Brookland-Cayce 5-4 Walhalla
Farragut-TN 1-0 Bob Jones-AL
Lexington 1-0 Sumter
Norman North-OK 3-0 Christ Church
Norman North-OK 2-1 Eastside
Farragut-TN 1-0 Walhalla
Knox West-TN 1-0 Lexington
Chapin 1-0 North Myrtle Beach
Southside Christian 2-0 Spring Valley
Bob Jones-AL 3-1 Brookland-Cayce
Wando 4-3 Christ Church
Riverside 3-1 Sumter
Bob Jones-AL 3-2 Walhalla
Southside Christian 2-1 North Myrtle Beach
Eastside 4-1 Christ Church
Knox West-TN 4-0 Sumter
Chapin 1-1 Spring Valley
Wando 2-1 Norman North-OK
Farragut-TN 1-0 Brookland-Cayce
Lexington 1-0 Riverside
Eastside 2-1 Farragut-TN
Knox West-TN 3-0 Chapin
North Myrtle Beach 7-0 Sumter
Christ Church 2-0 Walhalla
Riverside 3-0 Spring Valley
Norman North-OK 3-0 Brookland-Cayce
Lexington 2-0 Southside Christian
Bob Jones-AL 1-0 Wando
Eastside 4-1 Knox West-TN
33 Matches - 103 Goals (3.12 Average) - 2 Draws - 15 One-Goal Matches - 18 Shutouts

Return to Top

2010 (April 7-10) @ The Cage

Finish Team Record
Champion Bishop England 4-0-1, 31pts
Runner-Up Farragut-TN 4-0-0, 35pts
3rd Place Wando 3-2-0, 29pts
4th Place Fort Mill 2-2-0, 22pts
5th Place Northwestern 3-1-0, 29pts
6th Place Christ Church 1-1-2, 17pts
7th Place Norman North-OK 2-2-0, 18pts
8th Place Brookland-Cayce 1-2-1, 12pts
9th Place Cardinal Newman 1-3-0, 11pts
10th Place Walhalla 0-3-1, 6pts
11th Place Chapin 1-2-1, 10pts
12th Place Pinewood Prep 0-4-0, 2pts
Team Score Team
Walhalla 0-7 Wando
Northwestern 3-0 Pinewood Prep
Chapin 0-3 Fort Mill
Brookland-Cayce 2-1 Cardinal Newman
Bishop England 2-2 Christ Church
Farragut-TN 1-0 Norman North-OK
Cardinal Newman 1-3 Bishop England
Pinewood Prep 0-1 Farragut-TN
Fort Mill 4-0 Walhalla
Norman North-OK 2-7 Northwestern
Wando 3-0 Chapin
Christ Church 1-1 Brookland-Cayce
Chapin 1-1 Walhalla
Norman North-OK 4-1 Pinewood Prep
Fort Mill 1-4 Wando
Northwestern 1-3 Farragut-TN
Bishop England 1-0 Brookland-Cayce
Cardinal Newman 0-1 Christ Church
Wando 0-4 Farragut-TN
Bishop England 3-1 Fort Mill
Chapin 2-1 Pinewood Prep
Walhalla 2-3 Cardinal Newman
Norman North-OK 2-0 Brookland-Cayce
Northwestern 2-0 Christ Church
Wando 0-1 (PK) Bishop England
25 Matches - 83 Goals (3.32 Average) - 3 Draws - 8 One-Goal Matches - 13 Shutouts

Return to Top

2011 (April 18-21) @ The Cage

Finish Team Record
Champion Lexington 5-0-0, 45pts
Runner-Up Cardinal Newman 4-1-0, 35pts
3rd Place Brookland-Cayce 2-1-1, 25pts
4th Place Clover 2-1-1, 25pts
5th Place Norman North-OK 3-1-0, 29pts
6th Place Riverside 2-2-0, 21pts
7th Place Wando 2-2-0, 22pts
8th Place Fort Mill 1-2-1, 15pts
9th Place Greenville 1-2-1, 15pts
10th Place North Myrtle Beach 0-3-1, 5pts
11th Place Eastside 1-3-0, 8pts
12th Place Pinewood Prep 0-4-0, -40pts
Team Score Team
Lexington 4-1 Riverside
Eastside 0-4 Wando
Brookland-Cayce 3-1 Greenville
North Myrtle Beach 0-6 Fort Mill
Cardinal Newman 2-1 Norman North-OK
Clover 3-0 (F) Pinewood Prep
Norman North-OK 4-1 Wando
Riverside 3-1 North Myrtle Beach
Greenville 0-1 Clover
Fort Mill 1-3 Lexington
Pinewood Prep 0-3 (F) Brookland-Cayce
Eastside 1-2 Cardinal Newman
Norman North-OK 3-0 Eastside
Fort Mill 3-4 Riverside
North Myrtle Beach 0-3 Lexington
Clover 2-2 Brookland-Cayce
Cardinal Newman 3-2 Wando
Greenville 3-0 (F) Pinewood Prep
Lexington 5-2 Clover
Cardinal Newman 2-1 Brookland-Cayce
Eastside 3-0 (F) Pinewood Prep
Greenville 1-1 North Myrtle Beach
Wando 5-1 Fort Mill
Lexington 5-2 Cardinal Newman
Norman North-OK 8-2 Riverside
21 Matches - 96 Goals (4.57 Average) - 2 Draws - 6 One-Goal Matches - 5 Shutouts - Forfeits not Included

Return to Top

2012 (April 11-14) @ The Cage, Granby Education Center

Finish Team Record
Champion Wando 5-0-0, 44pts
Runner-Up Irmo 3-2-0, 27pts
3rd Place Christ Church 3-1-0, 28pts
- Norman North-OK 3-1-0, 27pts
5th Place Fort Mill 2-2-0, 19pts
6th Place Brookland-Cayce 2-2-0, 18pts
7th Place Bishop England 1-2-1, 15pts
8th Place Cardinal Newman 1-3-0, 15pts
9th Place Lexington 0-3-1, 5pts
10th Place Northwestern 0-4-0, 1pt
Team Score Team
Brookland-Cayce 2-0 Lexington
Bishop England 1-3 Cardinal Newman
Irmo 5-1 Northwestern
Fort Mill 1-2 Wando
Christ Church 3-0 (F) Norman North-OK
Lexington 0-0 Bishop England
Brookland-Cayce 0-3 Fort Mill
Norman North-OK 3-0 Northwestern
Irmo 3-1 Christ Church
Wando 2-1 Brookland-Cayce
Norman North-OK 3-1 Bishop England
Christ Church 2-0 Northwestern
Fort Mill 4-0 Lexington
Irmo 4-3 Cardinal Newman
Brookland-Cayce 2-1 Cardinal Newman
Norman North-OK 1-0 Irmo
Wando 4-0 Northwestern
Christ Church 2-1 Lexington
Bishop England 2-0 Fort Mill
Wando 2-0 Irmo
19 Matches - 60 Goals (3.16 Average) - 1 Draw - 6 One-Goal Matches - 11 Shutouts - Forfeits not Included

Return to Top

2013 (April 3-6) @ The Cage, Granby Education Center, Northside Middle School

Finish Team Record
Champion Wando 4-0-0
Runner-Up Brookland-Cayce 3-1-0
3rd Place Fort Mill 3-1-0
4th Place Bishop England 2-1-1
5th Place Myrtle Beach 2-1-0
6th Place Dobyns-Bennett (TN) 2-1-0
7th Place Cardinal Newman 2-1-0
8th Place Farragut (TN) 2-1-0
9th Place Lexington 1-1-1
10th Place Gaffney 1-2-0
11th Place Seneca 1-1-1
12th Place Clinton 1-2-0
13th Place Clover 0-2-1
14th Place Walhalla 0-3-0
15th Place Westwood 0-3-0
16th Place South Pointe 0-3-0
Team Score Team
Brookland-Cayce 9-1 Clinton
Cardinal Newman 2-1 Fort Mill
Myrtle Beach 12-0 Westwood
Lexington 5-1 South Pointe
Dobyns-Bennett-TN 1-5 Wando
Clover 0-3 Farragut-TN
Wando 2-1 Cardinal Newman
Brookland-Cayce 3-2 Gaffney
Myrtle Beach 4-2 Lexington
Fort Mill 8-0 Clinton
Walhalla 0-2 Bishop England
Clover 0-2 Cardinal Newman
Seneca 1-1 Lexington
Bishop England 3-0 South Pointe
Dobyns-Bennett-TN 4-2 Gaffney
Myrtle Beach 1-2 Farragut-TN
Clinton 6-3 Westwood
Wando 4-0 Seneca
Brookland-Cayce 6-1 Walhalla
Westwood 0-11 Dobyns-Bennett-TN
South Pointe 3-5 Seneca
Walhalla 2-5 Gaffney
Farragut-TN 0-3 Fort Mill
Bishop England 2-2 Clover
Fort Mill 3-2 (PK) Bishop England
Brookland-Cayce 0-3 Wando
26 Matches - 141 Goals (5.42 Average) - 2 Draws - 5 One-Goal Matches - 10 Shutouts

Return to Top

ALL-TOURNAMENT TEAMS

1993 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Chris Clark South Florence
Lee Dang Brookland-Cayce
Trevor Dunlap Brookland-Cayce
Josh Gray Dutch Fork
Keith Grounsell Mauldin
Alex Koutrakos Brookland-Cayce
Kevin Pitts Mauldin
Faisal Salahuddin Brookland-Cayce
Hugo Schmitz Dutch Fork
Cory Smith South Florence
Neil Van Cleave Brookland-Cayce
Chris Witt Dutch Fork

Return to Top

1994 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Israel Ayala Richland Northeast
Todd Carroll Dutch Fork
Dwight Dye Rock Hill
Keith Grounsell Mauldin
Matt Jauregi Northwestern
Ryan King Dutch Fork
Kevin Pitts Mauldin
Jeremy Ransom Chapin
Matt St. Louis South Florence
Faisal Salahuddin Brookland-Cayce
Hans Whetstone Brookland-Cayce

Return to Top

1995 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Jason Caffae Hartsville
Tymon Eargle Chapin
Jeremy Ellisor Batesburg-Leesville
John Field Dutch Fork
David Garvey Chapin
Chris Hancock Richland Northeast
Daniel Matthey Chapin
Bryan Ostrover Northwestern
Ben Ruocco Northwestern
Wil Saleeby South Florence
Hans Whetstone Brookland-Cayce

Return to Top

1996 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Chris Aiken Summerville
Jason Alsberry West Florence
Ray Atkerson Dutch Fork
Steve Drummond Northwestern
Sumi Hashimoto Ben Lippen
Johnny Keen Chapin
Dunstan Mashiku Ben Lippen
Brad Padgett Batesburg-Leesville
Benjie Poston Brookland-Cayce
Jim Powell West Florence
Brian Richardson Summerville
Tripp Ritter West Florence
Jason Schwab West Florence
Patrick Stamps Brookland-Cayce
Hans Whetstone Brookland-Cayce

Return to Top

1997 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Bryan Bolen Brookland-Cayce
Sebastian Gerau Summerville
David Gregory Brookland-Cayce
Joe Hoglund West Florence
Matt Hooper Lexington
Mark Johnson Summerville
Dan Mask Dutch Fork
Eric Ozimek Spring Valley
Adam Pryzbla Sumter
Hamilton Peters Lexington
Benjie Poston Brookland-Cayce
Patrick Stamps Brookland-Cayce
Robert Tibbets Richland Northeast
Matt Torres Dutch Fork
Justin Williams Summerville

Return to Top

1998 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Chris Aiken Summerville
Chris Arnold Dutch Fork
Garrett Bailey Brookland-Cayce
Michael Braddy Bishop England
Pat Burchell Socastee
Kip Deaton Socastee
Justin Fraley Brookland-Cayce
Nic Haigler Dutch Fork
David Jennings Spring Valley
Michael Kozak West Florence
Dan Lewis Southside
Nick McGowen Dutch Fork
Mark Sichitano Socastee
T.J. Turner Summerville
Matt Wright Socastee

Return to Top

1999 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Bo Allen Science Hill (TN)
Russ Blackwelder Ridge View
David Gregory Brookland-Cayce
Nick Hansell (MVP) Ridge View
Nick Lawney Ridge View
Troy Lesesne Brookland-Cayce
Nick McGowen Dutch Fork
Sam Moore Porter-Gaud
Mike Nickel Ridge View
Sehat Nikocaj Science Hill (TN)
Brett Puechl Hartsville
Clint Smith Brookland-Cayce
Kelly Smith Myrtle Beach
Wes Wells Dutch Fork
David Williamson Socastee

Return to Top

2000 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Zack Beasley A.C. Flora
Steven Busch Myrtle Beach
Kyle Hartley Kempsville (VA)
Michael Lorick Ridge View
Bob Napierala Hillcrest
Colby Pagan Summerville
Jamie Phelps Kempsville (VA)
Justin Porter Norman North (OK)
Matt Pryor Summerville
Brad Putnam Hillcrest
Andres Schloemann Porter-Gaud
Montae Seabrook Wando
Cory Smith Brookland-Cayce
Patrick Tanner (MVP) Norman North (OK)
Zac Weaver Norman North (OK)
Sean Whelan Hillcrest
Graham Wilson Cardinal Newman

Return to Top

2001 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Justin Agema Ridge View
Ahmit Bhatia Porter-Gaud
Tomek Charowski Christ Church
Andrew Glover Myrtle Beach
Tommy Irwin Socastee
Joseph Jones Sumter
Matt Lamunyon Hillcrest
Anthony McKenzie Myrtle Beach
Danny Oberender Myrtle Beach
Cody Perrot (MVP) Ridge View
Chris A. Scott Summerville
Jabari Seabrook Brookland-Cayce
Cory Smith Brookland-Cayce
Benjamin Stoner Southside Christian
Peyton Toole Dutch Fork
Adam Walker Bishop England
Brandon Zachry Ridge View

Return to Top

2002 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Ryan Angus Atlle-VA
Scott Burgess Christ Church
Christian Buchmann P.M. Dorman
Jody Davis Ridge View
Mark Frey (MVP) Bishop England
Justin Gonzales James Island
Blake Hardee Ridge View
Thomas Hughes Ridge View
Tommy Kandl Bishop England
Thomas Mann Brookland-Cayce
Seth Palesch Porter-Gaud
Marvin Poole Summerville
Blake Porter Norman North-OK
Aaron Pretulak P.M. Dorman
Jorge Rivas Dutch Fork
Lawrence Smith Bishop England

Return to Top

2003 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Eric Bennett Lexington
Tomek Charowski Christ Church
Taylor Correll (MVP) Spring Valley
Jody Davis Ridge View
Matt Huffstetler Eastside
Joel Kozak West Florence
Conner McGee Summerville
Tyler Marsh Atlee-VA
Kyle Murphy Socastee
Seth Palesch Porter-Gaud
Kevin Ros Brookland-Cayce
Ian Sleeper Clover
Brian Small Hilton Head
Ian Thomas Dorman
Will Tunstall Pinewood Prep

Return to Top

2004 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Jimmy Anderson Norman North-OK
Patrick Bueno Riverside
Anthony Consonery Riverside
Tyler Davis Greenwood
Walker Gaddy West Florence
Scott Gillis Norman North-OK
Eric Helms Dreher
Jake Krattiger (MVP) Norman North-OK
Roger Kodrzycki Pinewood Prep
Mike McCullion Hilton Head
Dom Pierallini Lexington
Kevin Ros Brookland-Cayce
Chase Rowell Spring Valley
Mark Weston Ridge View
Todd Wogamon Summerville

Return to Top

2005 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Jimmy Anderson (MVP) Norman North-OK
Danny Cates Dutch Fork
Carlos Chirinos Hilton Head
Lucas Curry West Florence
Richard Ellison Ridge View
Andrew Evans Brookland-Cayce
Brandon Jack Norman North-OK
Brett Keatley Lexington
David Newton Wando
Phllip Ricciardone Bishop England
Logan Rogers Norman North-OK
Chase Rowell Spring Valley
Kyle Smith Bishop England
Dane Whitman Fort Mill
Brandon Wogamon Summerville

Return to Top

2006 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Vance Benson (MVP) Northwestern
Ben Backstrom Farragut-TN
Carlos Chirinos Hilton Head
Palmer Dill Daniel
Andrew Evans Brookland-Cayce
Sean Flynn Spring Valley
Christian Gandini Hilton Head
J.C. Gypin Brookland-Cayce
Kramer Hirz Kelly Walsh-WY
Brett Keatley Lexington
Ryan Kropp Northwestern
Enzo Martinez Northwestern
Joseph Muth Farragut-TN
Nic Paolucci Farragut-TN
Andrew Phillips Northwestern
Nicklaus Schuermann Fort Mill
Jason Schulte Wando
Roberto Vazquez Socastee
Zach Volousky James Island

Return to Top

2007 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Andy Barbieri Fort Mill
Sean Bell Kelly Walsh-WY
Brett Burana Christian Brothers-TN
Danny Cates Dutch Fork
Russ Coleman Norman North-OK
Jeff Day Riverside
Andrew Eppelsheimer Wando
Sean Flynn Spring Valley
Keagan Graham Christian Brothers-TN
Adam Greene Farragut-TN
J.C. Gypin Brookland-Cayce
Evan Koening Dorman
Seth Kulasekera Daniel
Jason McCabe Dutch Fork
Enzo Martinez Northwestern
Pete O'Malley Christian Brothers-TN
Kevin Orzech Lexington
Aaron Peter (MVP) Riverside
Malcolm Reid Pinewood Prep
Kyle Rodgers Riverside
Jake Russell Farragut-TN
Josh Shockley Riverside
Brandon Verano Airport

Return to Top

2008 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Eduardo Adam Brookland-Cayce
Corey Albertson Norman North-OK
Will Beuerlin Farragut-TN
Reel Callison Lexington
Taylor Collins North Myrtle Beach
Charles Cooper Wando
Andrew Drennan T.L. Hanna
Sean Flynn Spring Valley
Walker Griffith Eastside
Luke Hogan Wando
Alvin Hooper Bishop England
Zack Houghton Spring Valley
Craig Mitchum Dobyns-Bennett-TN
Antoine Parris Spring Valley
Jeremy Tommie Emerald
Thomas Valikonis Eastside
Brandon Verano Airport
Jorge Villamizar Bishop England
Ryan Whitener Dutch Fork
Hunter Wilson Bishop England
Thomas Winstead Cardinal Newman
Thomas Wollersheium (MVP) Spring Valley

Return to Top

2009 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Ben Bosco Chapin
Joey DeMare Chapin
Connor Dillon Wando
Devan Dorn Eastside
Ryan Freiburger Lexington
Trevor Grieco Farragut-TN
Bobby James Christ Church
Taylor Lewis Brookland-Cayce
Patrick Maloney Knox West-TN
Jack McCoy Knox West-TN
Ishmeal Martinez Walhalla
Nicholas Muth Farragut-TN
Kevin Smeaton Riverside
Drew Smith North Myrtle Beach
Brian Symmes Eastside
Miguel Teos (MVP) Eastside
Tanner Thompson Knox West-TN
Thomas Valikonis Eastside
Taylor Wells Spring Valley
Hunter Wyer Southside Christian
None Submitted - Bob Jones-AL, Norman North-OK, Sumter

Return to Top

2010 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
James Baldwin (MVP) Bishop England
Robert Beebe Pinewood Prep
Brandon Burkholder Wando
Winslow Carroll Bishop England
Jono Cleary Cardinal Newman
Brandon Costa Bishop England
Eli Cothran Walhalla
Chris Duzan Brookland-Cayce
Kevin Fielden Fort Mill
David Kesling Chapin
Trevor Laffoon Norman North-OK
Alex Martinez Northwestern
Josh Mercadel Fort Mill
Nic Muth Farragut-TN
Russ Olbrych Bishop England
Carlos Ramos Farragut-TN
McLain Reese Bishop England
Joseph Santos Bishop England
Josh Shaw Christ Church
Ryan Stinton Farragut-TN

Return to Top

2011 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Sammy Andrews Lexington
Hunter Bailey Lexington
Daniel Beaty Lexington
Josh Boatwright Brookland-Cayce
Christian Bonnet Eastside
Jalin Butler Brookland-Cayce
Trey Cox Greenville
Timmy Cunningham Cardinal Newman
Ian Fellenz North Myrtle Beach
Kevin Fielden Fort Mill
Ryan Freiburger Lexington
David Hawk Clover
Nestor Jaramillo Cardinal Newman
Rustin McAlister (MVP) Lexington
Kyle Maitland Cardinal Newman
Koty Millard Cardinal Newman
Ryo Ogawa Riverside
Austin Schlirf Clover
Jarell Smalls Wando

Return to Top

2012 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Brian Byrne Bishop England
Mauro Cichero Norman North-OK
Erik Clark Wando
Herbert Cojulun Brookland-Cayce
Hunter Danna Wando
Kevin Fielden Fort Mill
Matt Freeman Irmo
Hunter Greer Wando
Rivers Hughes Christ Church
Nestor Jaramillo Cardinal Newman
Josh Jenkins Irmo
Brandon LittleAxe Norman North-OK
Luigi Malpartida Lexington
Trent Rieflin (MVP) Wando
Cole Seiler Christ Church
Nate Torbett Northwestern

Return to Top

2013 ALL-TOURNAMENT TEAM

Player School
Tyler Brazell Brookland-Cayce
Joel Bunting Bishop England
Erik Clark (MVP) Wando
Herbert Cojulun Brookland-Cayce
Andrew Davis Wando
Jason Hirsch Fort Mill
Alistair Jones Wando
Mason Lewis Myrtle Beach
Koty Millard Cardinal Newman
Steven Mitchell Wando
Scottie Newman Brookland-Cayce
Ross Rogers Bishop England
Mason Strohl Fort Mill
Bryson Tindal Lexington

Return to Top